Mit üzen a festő?

A festmény, amit Sárosi Kati Mentorpogram Elit csoportos diákunk alkotott>, nem csupán egy lenyűgöző művészeti alkotás, hanem egy többdimenziós üzenet hordozója is. Egy 80x120 centiméteres vásznon, akril-olaj festéssel, a művész tíz nap alatt formálta meg azt a látványt, amely a háború borzalmait idézi elő. De nem csak a technika és a méret az, ami lenyűgözi a szemlélőt; a kép mögött megbúvó történet is mély benyomást kelt.

Kati, aki most már 7 éve tanul tőlünk, ezzel a képpel nyerte meg a Mentorprogramos tanulóinknak szervezett Művészviadalt.

Fantasztikus, hogy mit alkotott! Olvasd el a kép születésének történetét!

vador art sarosi katalin.webp - ValdorArt

Ebben a történetben megjelenik egy váratlan kritikus is: a festő hároméves unokája. Amikor először pillantotta meg a képet, egy egyszerű, de annál erőteljesebb megjegyzést tett: "A kisfiú fél". Az unoka ártatlan megjegyzése az előtérben álló hátulról látható alakra vonatkozik, aki – bár arc nélkül, de testbeszédével – közvetíti a félelmet, ahogy a lebombázott város romjaira tekint. Az alak azonosulási pontot nyújt a néző számára; gyermeki, ártatlan szemszögből szembesülünk a pusztítás realitásával.

A választott monokróm színpaletta és a vörös árnyalatok kiemelése, melyet a festő használt, még inkább felerősíti ezt a felfogást. A vörös itt nem csak a vér és a tűz szimbóluma, hanem a félelemé és az aggodalomé is. Az intenzív színek és a dramatikus kontrasztok szinte éreztetik a nézővel a pusztulás hőhullámait és a romok közötti süket csendet.

Ez a kép, mint az első rész egy háromalkotásos sorozatban, egyfajta bevezető az emberi szenvedés és a háború értelmetlenségének világába. Egy olyan világba, amelyet talán csak a gyermeki naivitás képes igazán megérteni és szavak nélkül kommentálni. A festmény arra készteti a nézőt, hogy ne csak szemlélője, hanem részese is legyen annak az érzésvilágnak, amit a mű közvetít.

A művészeti alkotások gyakran hordoznak üzeneteket, de ritkán szólalnak meg ilyen erőteljesen, mint ez a festmény. Az unoka egyszerű megfigyelése által kapunk egy kulcsot a mű értelmezéséhez: a félelem egyetemes, és a háborúban a legnagyobb áldozatok gyakran a legsebezhetőbbek. A kisfiú által megtestesített félelem az, ami minden korosztályt és nemzetet érint, és amit a festő képes volt vászonra vinni, hogy ezzel szembesítse a világot.

A kép mindenki számára láthatóvá teszi a háború rejtett arcát, és arra hív fel mindenkit, hogy ne csak mint történelmi események láncolatát tekintsük a konfliktusokat, hanem mint valami olyasmit, ami valós emberek életét befolyásolja minden egyes nap. A festő üzenete itt nem pusztán a háború elleni kiáltás, hanem egy felhívás az emberség és a megértés gyakorlására egy olyan világban, ahol a háború következményei még mindig érezhetőek.


Ha szeretnéd velünk fejleszteni rajz és festő tudásod, válassz tanfolyamaink közül:

Művészet és fejlődés Mentorprogram!>>

Tantermi tanfolyamok Budapesten! >>

Online tananyagok a világ bármely pontján!! >>

 
, településről erre a tanfolyamra jelentkezett: